16. strokovni seminar OPTIČNE KOMUNIKACIJE
Ljubljana, 28. - 30. januar 2009


item.gif (983 bytes)Opticna dostopovna omrežja - stanje in napovedi po APOC/AOE;


zasl. prof. dr. Jožko Budin
Laboratorij za sevanje in optiko, Fakulteta za elektrotehniko, Univerza v Ljubljani
Tržaška cesta 25, 1000 Ljubljana





Svet hiti z graditvijo opticnega dostopovnega omrežja. Stari svet z Evropo in Severno Ameriko, zaostaja, tudi zato, ker zgrajeno žicno dostopovno omrežje trenutno še zadošca za sedanje potrebe. Novi svet, Azija in Pacificno podrocje, prehiteva in je odlocen obdržati vodstvo še v prihodnje. – Prikazano je stanje v svetu in predstavljeni so globalni in podrocni trendi razvoja po podatkih z zadnje azijsko-pacifiške konference APOC/AOC.

V desetletju, ki prihaja, se bo zacela še intenzivnejša graditev opticnega dostopovnega omrežja v razvitem svetu in v svetu v razvoju. Arhitektura in razlicne tehnologije omrežja so v dozorevanju. Rešitev je vec, kar omogoca izbiro, prilagojeno razlicnim potrebam in razmeram. Izkušnje z dosedanjo izgradnjo so v pomoc pri izbiri najbolj primerne rešitve.

V tej predstavitvi nas bodo zanimali koncepti in rešitve, ki so usmerjene v prihodnost in imajo doloceno prednost velikih sistemov z vidika ekonomicnosti, vzdrževanja, nadgradljivosti in prilagodljivosti potrebam individualnega narocnika. To so sistemi, ki slonijo na konceptu WDM PON in zajemajo tako omrežja male velikosti kot tudi ojacevana veleomrežja za pokrivanje velikih obmocij.

Ideja o uporabi prihodnje polprevodniške razsvetljave v dostopu je vsaj zanimiva; ce pa bo tudi izvedljiva, bo bistveno vplivala na nacin opticnega dostopa v notranjih prostorih.


Vsebina:

• Stanje po svetu
• Globalni in podrocni trendi razvoja T-T in T-MT; GPON in EPON
• Evropa, Severna Amerika, Azija Pacifik
• WDM/TDM PON
• LR/MS WDM/TDM AON
• Uporaba razsvetljavne infrastrukture v dostopu
• Sklep



Nazaj na pregled celotnega programa.