15. strokovni seminar OPTIČNE KOMUNIKACIJE
Ljubljana, 30. januar - 1. februar 2008
Specialna opticna vlakna
Borut Lenardic in sodelavci (Miha Kveder, Mensud Covic, Gregor Petkovšek, Peter Jakopic, Aleš Trkov, Aljoša Ferderber)
Optacore d.o.o.
Trpinceva 39
1000 Ljubljana
Slovenija
V svojem prispevku Optacore predstavlja aktivnosti na podrocju specialnih opticnih vlaken za posebne namene, kot so uporaba v vlakenskih laserjih, v vidnem obmocju valovnih dolžin in pri mocno povišanih temperaturah.
V letu 2007 je bil v sodelovanju s tujim partnerjem razvit in vpeljan nov postopek in naprava za dopiranje surovcev za laserska opticna vlakna s pomocjo izparevanja pri vbrizgavanju in razpenjanju raztopin pri povišani temperaturi (tehnologija FVS, angl. "flash vaporisation"). Naprava omogoca dopiranje s širokim spektrom dopantov, kot so ioni redkih zemelj, prehodnih elementov ali kovin (kot npr. Yb, Er, Tb, Bi, Al, Co in drugi kovinski ioni). Tehnologija FVS je svetovna novost in predstavlja originalni prispevek k tehnologiji proizvodnje vlaken, dopiranih z ioni redkih zemelj.
Razvita so bila opticna vlakna, ki so pretežno izdelana iz cistega kremena in kot dopant uporabljajo le fluor. Opticno vlakno tipa UVF je namenjeno uporabi pri valovnih dolžinah v vidnem in UV podrocju in je posebej optimirano za uporabo pri valovni dolžini 405 nm. Ker MCVD tehnologija ni najprimernejša za izdelavo takih opticnih vlaken, je bilo potrebno razviti postopke, ki omogocajo delo brez dopantov kot so germanij, fosfor in bor. Vrednost lomnega kolicnika UVF vlaken v plašcu mora pojemati od roba jedra do zunanjega premera in dodatno otežuje njihovo izdelavo. Za proizvodnjo in testiranje UVF opticnih vlaken je nujno dopolniti in prilagoditi merilno opremo, saj obicajne merilne metode ne pokrivajo valovnih dolžin pod 700 - 800 nm.
Izredno zanimivo podrocje uporabe senzorskih opticnih vlaken pokriva meritve temperature in tlaka pri visokih temperaturi in v kemicno in mehansko zahtevnih pogojih uporabe. Opticna vlakna pri temperaturah nad 200 °C lahko delujejo le, ce primarna zašcita prenese tako zahtevne pogoje. Kovinska primarna zašcita omogoca uporabo opticnih vlaken celo do približno 700 °C. Optacore v sodelovanju s tujimi in domacimi partnerji razvija tehnologija nanosa visokotemperaturne primarne zašcite in v prispevku predstavlja nekaj rezultatov preliminarnih raziskav in uvajanja prototipne naprave.